Bilgilendirme

Üyelik İşlemleri

Üye başvuruları ve giriş ödemeleri tamamen online olarak yapılabilmektedir. Üyelik işlemleri sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.


Genel Başkanımız


DERNEK TARİHİ

Gaziantep Şubemizin ev sahipliğinde düzenlenecek "Gaziantep Psikolojik Danışma ve Rehberlik Zirvesi" MEB ORGM Genel Müdürü sayın Mehmet Nezir Gül, Genel Başkanımız Oğuz ÖZAT ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü sayın Yasin Tepe'nin açılış konuşmalarıyla 22.01.2021 tarihi saat 13.00 te başlıyor. Zirve programı açılış konuşmalarının ardından Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Şube Başkanımız sayın Prof. Dr. Mehmet Engin DENİZ'in sunumuyla devam edecek.
Zoom üzerinden online düzenlenecek program eş zamanlı olarak Türk PDR Derneği YouTube kanalımızdan canlı yayınlanacak.

#TürkPDRderneği
@turkpdrgaziantep
@gaziantep_il_mem
@oguz_ozat
@mehmetnezirg
@prof.dr.m.engindeniz
...

Ordu Şubemiz, Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Altınordu RAM İşbirliğiyle düzenlenecek Mesleki Gelişim Programları açılışı MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Cem Gençoğlu, Genel Başkanımız Oğuz Özat, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Genel Başkan Yardımcımız Prof.Dr. Mehmet Engin DENİZ'in katılımıyla gerçekleştirilecektir. Ordu'da görev yapan tüm üye ve meslektaşlarımız davetlidir.

#TürkPDRderneği
@ordu_turk_pdr
@orduilmilliegitim
@altinorduram

@gencoglu_cem
@oguz_ozat
@mehmetfatihvargeloglu
@prof.dr.m.engindeniz
...

Hain terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ve alçakça şehit edilen 13 masum vatandaşımıza Allah’tan rahmet, aileleri, yakınları ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Her türlü terör eylemini, teröristleri ve terör destekçilerini lanetliyoruz..

#Gara
...

Okul Psikolojik Danışmanlığı isim kullanım hakkı Türk Patent Enstütüsü'ne yaptığımız başvuru sonucu tarafımıza tescil edilmiştir. Hayırlı olsun.

"Özelde Okul Psikolojik Danışmanı/Danışmanlığı ismini haksız, yetkisiz ve kaçak bir şekilde kullanan kişi ve kurumları Web sayfamız ihbar hattı üzerinden bize bildirebilirsiniz. Bu tarz kullanımlara ilişkin dernek avukatlarımız tarafından her türlü yasal işlem yapılacaktır.

Üye ve meslektaşlarımıza saygılarımızla

Türk PDR Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu
...

Genel Başkanımız Oğuz ÖZAT Rehberlik ve Psikolojik Danışma tezsiz yüksek lisans programlarına alım şartlarına ilişkin Ufuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kılıç ile görüştü, psikolojik danışma rehberlik Yükseklisans kriterleri düzeltme yapılacak. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tezsiz yüksek lisans başvuru kriterlerinde Türk PDR Der Çanakkale temsilciliğimizin girişimleriyle düzeltme yapılacaktır. İstanbul Sebahattin zaim Üniversitesine Tezsiz yüksek lisans ile ilgili resmi yazımızı yazdık.
Rehberlik ve Psikolojik Danışma programına Akademisyen alım ilanına ilişkin Aydın Üniversitesine resmi yazımızı yazdık görüşmelerimiz devam ediyor.
Türk PDR Derneği olarak lisans ve lisansüstü programlarımızda mesleki ve meslektaşlarımızın haklarıyla eğitimlerin kalitesine dönük duyarlılığımız üst düzeydedir.
Üye ve meslektaşlarımıza saygılarımızla

Türk PDR Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu

#TürkPDRderneği
...

Psikolojik Danışma ve Rehberlik tezli veya tezsiz yüksek lisans programlarına önüne gelenin alınarak yozlaştırılmasına hiç bir şekilde izin vermeyeceğiz.

Ruh sağlığı hizmet alanı önüne gelenin istismar edeceği, üniversitenin ve hocalarının para kazanma kaynağı değildir.

Meslektaşlarımızın ve gençlerimizin bu konuda bizden işaret beklemesine gerek yoktur, en sert yasal tepki göstermekte ve alanlarnı eğitimlerini korumakta öz savunmadır, haklarıdır.

Bunu yapan üniversiteler etik ilkelerden mahrum, tamamen para kazanmaya dönük kirli bir zihniyete dönüşmüştür.

Türk PDR Derneği yasal tüm süreçleri ve çalışmayı sonuna kadar yürütecektir

Uzm. Psk. Dan. Oğuz ÖZAT
Türk PDR Derneği Genel Başkanı

#TürkPDRderneği
...

Milli eğitim bakanlığı eğitim kurumları yönetici seçme ve görevlendirme yönetmeliğinde değişiklikler yayınlandı buna göre
"rehberlik ve araştırma merkezi" sadece rehberlik branşından müdür ataması yapılabilecektir.
Bununla ilgili Türk PDR derneği olarak meslektaşlarımızdan gelen talepler üzerine
bir yıldır hem önceki personel genel müdürümüze hem şu anki personel genel müdürümüz Ömer İnan'a yazılar yazdık, görüşlerimizi ifade ettik aynı şekilde öğretmen yetiştirme genel müdürümüz adnan boyacıya defalarca rehberlik araştırma merkezlerine Alan mezunlarının müdürlük yapması gerektiğini ifade etmiştik. Bu yönde yapılan değişiklik bizi mutlu etmiştir
hayırlı olsun
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210205-1.htm
...

Genel Merkez Disiplin Kurulu üyemiz Prof. Dr. Yücel Öksüz Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına atanmıştır.
Hayırlı uğurlu olsun.
Sayın dekanımıza görevinde başarılar dileriz..

#TürkPDRderneği
@oguz_ozat
@yuceloksuz_
...

Genel Başkanımız Oğuz ÖZAT, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz Mesut YILDIRIM, Mehmet Fatih Kılıç ve Çorum İl Temsilcimiz Ahmet ÖLÇER ile birlikte Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hakları Daire Başkanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlıkları ziyaretlerinde bulundular.
Ziyaret kapsamında Adalet Bakanlığı bünyesinde Pedagog kadrosunda istihdam edilen Psikolojik Danışman meslektaşlarımızın yürüttüğü hizmetlere ilişkin ve gerek Bakanlık personeline gerekse Bakanlık sorumluluk alanındaki kişilere yönelik yürütülecek Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerine ilişkin istişarelerde bulunuldu. Psikolojik Danışman meslektaşlarımızın yetkinlik ve donanımları kapsamında yürütebileceği hizmetlere ilişkin raporumuzu kendilerine takdim ettik. Meslektaşlarımızın İstihdam çalışmalarının genişletilmesi talebimizi, profesyonel Psikolojik destek sunma talebimizi ve bu konuda lisans düzeyinde yetkin eğitim alan tek Ruh Sağlığı alanı olduğumuzu resmi olarak kendilerine ilettik.

Konuya ilişkin hassasiyetleri ve ilgileri için Bakanlık yetkililerimize çok teşekkür ederiz..

#TürkPDRderneği
#AdliDestekveMağdurHaklarıDairesi
#DenetimliSerbestlikDairesi
...

Genel Başkanımız Oğuz ÖZAT, Genel Sekreterimiz Mesut YILDIRIM, Ankara İl Temsilcimiz Dr. Öğr. Üy. Olcay Yılmaz ve Çorum İl Temsilcimiz Ahmet ÖLÇER ile birlikte MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü sayın Mehmet Nezir Gül'e ziyarette bulundular. Ziyaret kapsamında sayın Genel Müdürümüze,
özel okullarda yasal olmayan unvan kullanımı ile yönetmelik değişikliği sonrası meslektaşlarımızın MEBBİS kadro görev tanımlarında TTK 9 Nolu kararda gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda taleplerimizi ilettik.
Ziyaret kapsamında ORGM Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı sayın Murat AĞAR ve Eğitim Politikaları Daire Başkanı sayın Fikret YILMAZ ile alanımızın gündemine dair görüşmeler gerçekleştirildi.

#TürkPDRderneği
#meborgm
@oguz_ozat
@mehmetnezirg
@muratagar_60
#FikretYılmaz
@mesutyildirim_pdr
@olcay.ylmz
@olcerahmet
...

Değerli üye ve meslektaşlarımız,

Genel Başkanımız Uzm. Psk. Dan. Oğuz ÖZAT "Psikolojik Danışmanların Kadro Pozisyonları ve Olası Tehditler" konu başlığıyla 01.02. 2021 Pazartesi günü saat 17:00 de Türk PDR Derneği YouTube kanalında canlı yayında olacak.
Tüm meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz davetlidir.

#TürkPDRderneği
...

DERNEK TARİHİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında çalışanlar arasında birlik, beraberlik ve mesleki dayanışma sağlayarak Psikolojik Danışma ve Rehberlik biliminin ve mesleğinin ülkemizde gelişmesini sağlamak, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında çalışanların, sosyal, bilimsel, mesleki ve kültürel yönden gelişmelerine yardım etmek, mesleğin üyelerinin haklarını korumak ve savunmak amaçlarına yönelik olarak 03.07.1989 tarihinde 06–35–038 kodlu Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR-DER) adı ile bir dernek kurulmuştur..

Derneğin kurucu üyeleri olarak Prof. Dr. Ethem Özgüven, Prof. Dr. Yadigar Kılıççı, Doç. Dr. Nilüfer Voltan-Acar, Doç. Dr. Oya G. Ersever, Dr. Mesut Baş, Araş. Gör. Fidan Korkut, Araş. Gör. İbrahim Yıldırım ve Araş. Gör. Tuncay Ergene görev almışlardır. 30.09.1989 tarihinde yapılan I. Olağan Genel Kurul’da Dernek Yönetim Kurulu üyeliklerine Prof. Dr. Ethem Özgüven, Prof. Dr. Feriha Baymur, Prof. Dr. Yadigar Kılıççı, Araş. Gör. İbrahim Yıldırım, Araş. Gör. Tuncay Ergene; Denetleme Kurulu üyeliklerine de Doç. Dr. Nilüfer Voltan-Acar, Gürcan Topçu ve Neşe Doğan seçilmişlerdir.

PDR Derneği, 1998 yılında Bakanlar Kurulunun 13.07.1998 tarih ve98/11476 sayılı kararı ile isminin başına “Türk” sözcüğünü ekleyerek ulusal bir dernek kimliği kazanmıştır.

X