Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

ONLINE Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Eğitimi

19 Ekim 2020 @ 17:00 - 23 Ekim 2020 @ 20:30

Eğitim : ONLINE Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Eğitimi

Eğitim İçeriği (11 Test): Porteous Labirentleri Testi: D.Porteus tarafından geliştirilmiş olan Porteus Labirentleri Testi Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentten oluşmaktadır.
Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: H. Hildreth, N.L. Griffits, ve M.Mc. Gauvran tarafından geliştirilmiş olan Metropolitian Okul Olgunluğu Testi Ayla Oktay tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır.
Peabody Resim Kelime Testi: Çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir. Her kartta sekiz resmin bulunduğu önlü arkalı 50 karttan (100 Sayfadan) oluşmaktadır. Gelişim testidir ve 3-12 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
Gesell Gelişim Figürleri Testi: Bu test 3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Kısa süreli görsel hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesi hakkında fikir verir.
Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi: A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Ayşe Yalın ve Oya Somer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-11 yaş arasındaki bireylere bireysel olarak uygulanır. Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, bozulma, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır. 9 şekilden oluşmaktadır ve bu şekilleri kişinin çizmesi istenir. Görülen ve çizilen şekillerin her bir farklılığı farklı puanlandırılarak kişinin görsel algılama puanı hesaplanır.
Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun yaptığı resimler aracılığı ile çocuğun zihinsel gelişimini ölçmek için kullanılan bir performans testidir. Grup olarak da uygulanabilir. 4-12 yaş arasındaki bireylere uygulanır.
Kent E-G-Y Testi: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemek ve patolojiyi saptamak amacıyla uygulanır. Bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözeldir, hız testi değildir.
Frankfurter Dikkat Testi: 5-6 yaş arası çocuklara uygulanır. Elma ve armut resimlerinden oluşan görsel içerikli bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen test sonucunda çocuğun dikkat becerisine yönelik fikir verir.
Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Dil Bilişsel- İnce Motor- Kaba Motor- Sosyal Beceri Özbakım gelişimine yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişiden bilgi alınarak doldurulur.
Bu testler dışında ekstra olarak, D2 Dikkat Testi ve Cattell 2a ve 3a zeka testi’ de eğitim kapsamına dahildir.

Eğitimci:Psikolojik Danışman Mehmet Biçer (Test Formatörü)

Tarih: 19-23 Ekim 2020 (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma)

Saat: 17:30-20:30

Eğitim, hafta içi beş gün pazartesi-cuma günleri arasında 17.30-20.30 arasında üçer saatlik dersler şeklinde planlanmıştır. Eğitimde Zoom programı kullanılcak olup programın kullanımı ve süreç hakkında tarafınıza adım adım bilgilendirme yapılacaktır.

* Test Materyallerinin dijital hali eğitim süresince tarafınıza verilecek olup söz konusu materyallerin çoğaltılması, dağıtımı ve kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm hakları Türk PDR Derneği Genel Merkeze aittir.
** Test materyallerinin bulunduğu test kiti ve eğitim notlarınızı salgın süreci geçtikten sonra genel merkezimizden alabilir veya talebiniz üzerine kargo ile alıcı ödemeli tarafınıza gönderimi sağlanabilecektir.

Kimler katılabilir:
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mezunları ve 4. Sınıf Öğrencileri
Psikolojik Danışmanlık Tezli Yüksek Lisans Mezunları/Öğrencileri
NOT: PDR Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Mezunlarında/Öğrencilerinde PDR ve Lisans Mezuniyeti şartı aranacaktır.

NOT: Kabullerde Dernek üyelerimize öncelik verilecektir. Dernek üyelerimizin aidat borcunun olmaması gerekmektedir.

Bedel:

Türk PDR Derneği Fahri üyesi (4. SINIF): 200 TL
Türk PDR Derneği Asil üyesi: 300 TL
Üye olmayan mezun/öğrenci: 400 TL

* Eğitim bedeline test materyallerinin bulunduğu test kiti, eğitim notları ve dijital dokümanlar dahildir.

Sertifikasyon: Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Merkez Fligramlı, Onaylı Uygulayıcı belgesi verilecektir.

Belgeyi alabilmek için kursiyerlerin testleri uygulaması ve bunu raporlaştırarak derneğe teslim etmesi gerekmektedir.

Eğitim bedelinde ön kayıt ödemesi yoktur. Tutarın tamamının yatırılması gerekmektedir.

Eğitim başvuru bedelinin yatırılmasından sonra başvuru kesinleşecektir. Sistem kontenjan dolduktan sonra otomatik olarak kapanacaktır. Lütfen bedeli yatırmadan önce başvuru formunun hala açık olduğunu teyit ediniz.

En geç eğitime 2 gün kalaya kadar başvurunuzla ilgili geri dönüş maili atılacaktır.

Hesap Bilgileri:
TÜRK PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETME
İban: TR520020500009607089600002

Lütfen Başvuru Formunu incelemeden bedeli yatırmayınız.

İletişim:
Türk PDR Derneği Genel Merkez Korkutreis mh. Necatibey cd. 20/12 Sıhhiye-Çankaya
Tel:

0 553 289 02 96

0 535 376 13 33

0 312 430 36 74

ONLINE Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Eğitimi

Eğitime Başvuru Kontenjan Dolduğu İçin Kapanmıştır.

Detaylar

Başlangıç:
19 Ekim 2020 @ 17:00
Bitiş:
23 Ekim 2020 @ 20:30
Etkinlik Kategori:

Mekan

Online
Online
Online, Türkiye